Stowarzyszenie Sprintu Samochodowego PZM
archiwum imprez | video | fotogaleria | ALT | o nas | regulaminy | media | forum | kontakt | linki | panel uczestnika
wersja polska | english version
 

Najszybsze samochody i motocykle w Polsce!

Runda 2
Wyścigi na 1/4 mili oraz SSSuper Drift Cup 2011
18-19 czerwca - Sosnowiecwyświetl wyniki klasowe


Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych półfinały i finały oraz klasy pucharowe nie odbyły się. Uczestnicy zostali sklasyfikowani na podstawie wyników z przejazdów eliminacyjnych.


Legalne wyścigi na publicznej ulicy? Da się!

23.06.2011, 22:37 - Natalia Zarudzka

Fani motoryzacji nareszcie doczekali się II rundy wyścigów równoległych na dystansie 1/4 mili. W minioną niedzielę, 19 czerwca 2011, ulica 3 maja w Sosnowcu zamieniła się w prawdziwy tor wyścigowy. Stowarzyszenie Sprintu Samochodowego zaaranżowało uliczny charakter imprezy. Jest to coś innego niż ściganie się na zamkniętych lotniskach. Asfalt oraz publiczna ulica, mimo że zamknięta, dodaje przyjemny dreszczyk emocji.

Ulica 3 maja w Sosnowcu nie należy do idealnie równych. Motocykle cięższe i mocniejsze miały problemy z rozwinięciem maksymalnej prędkości.Samochody borykały się z utratą przyczepności. W tej rundzie nie liczyła się jedynie moc maszyny, a istotne były umiejętności i doświadczenie kierowców. Przez prędkości dochodzące do 200 km/h motocykle stawały się bardzo czułe na wyboje i uskoki cywilnej ulicy. Ci odważniejsi tę barierę pokonywali, jednak nie ukrywali emocji przy schodzeniu z dużych prędkości.

Kiedy kończyły się eliminacje w poszczególnych klasach, karty zaczął rozdawać deszcz. Kiedy wymagająca sucha nawierzchnia zmokła, stała się jeszcze bardziej nieprzewidywalna i niebezpieczna. Potworzyły się mikrokałuże, a asfalt stał się śliski jak tafla lodu. Na zwołanym spotkaniu z zawodnikami ok. godziny 16:00 zapadła decyzja o odwołaniu finałów we wszystkich klasach. Była ona niemal jednogłośna, jednak ci, którym nie poszło najlepiej w eliminacjach, chcieli dalej próbować swoich sił i walczyć o lepsze czasy. Doświadczony organizator, w trosce o bezpieczeństwo kierowców oraz z uwagi na małe prawdopodobieństwo poprawienia przejazdów na bardzo wymagającej mokrej nawierzchni, zadecydował o przerwaniu zawodów i przyznaniu miejsc na podium, uwzględniając wyniki z eliminacji. Pogodzie nie udało się popsuć szyków do końca i udał się pierwszy w Polsce pokazowy przejazd Jet Cara na publicznej drodze. Ulicą Sosnowca wstrząsnęły przejściowe drgania ziemi. Start wzbudził tyle emocji, że mieszkańcy pobliskich bloków wykonali kilkanaście telefonów do straży pożarnej, informując, że na 3 maja spadł samolot. Nie ma się czemu dziwić, gdyż strzały z wydechu oraz kłęby dymu były słyszalne i widoczne z odległości kilku kilometrów.

Równolegle rozgrywane zawody SSSuper Drift Cup cieszyły się powodzeniem. Tutaj deszcz nie odgrywał żadnej kluczowej roli. Zmoczona nawierzchnia zakłóciła jedynie przejazdy w klasie Fan, która efektowanie "całowała" betonową bandę ("kiss the wall"), biorąc sobie do serca zalecenia sędziów. Zawodnicy posiadający licencję SSS, startujący w klasie Profi, świetnie sobie radzili w tych warunkach. Opony dużo wolniej się zużywały, co dawało możliwość dłuższego szaleństwa w kontrolowanym poślizgu. Mokry asfalt parkingu Makro utrudnił show Wojciechowi "Ogniowi" Łubkowskiemu, który tylko na pokazy założył specjalne gumy z domieszką różowego i fioletowego barwnika. Trochę trwało, nim opony nagrzały się do odpowiedniej temperatury i pojawiła się kolorowa zasłona dymna dla publiczności. Dla widzów przyszykowano jak zwykle multum atrakcji. Pokazy driftujących modeli samochodów oraz konkursy Miss i Auta zlotu nagradzane gadżetami od MotoAllegro cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Następna III runda wyścigów równoległych na dystansie 402 metrów, a zarazem IV runda SSSuper Drift Cup, odbędzie się 17 lipca na lotnisku Bagicz w Kołobrzegu. Trzymajmy kciuki, aby tym razem nieproszony gość w postaci deszczu nie zawitał na imprezie. Wszystkich pasjonatów sportów motorowych serdecznie zapraszam. Zapowiada się wspaniałe widowisko w świetnej lokalizacji - 100 m od plaży.
SPONSORZY WSPIERAJĄCY
      


PARTNERZY IMPREZYpowrót do strony głównej